Клітинка багатофункціональна Гайдара
Опис
Багатофункціональна клітинка для транспортування, підсадки і створення банку маток, в Україні була розроблена і впроваджена в практику В. Гайдаром, в кінці дев'яностих років ХХ століття. Відмінність цієї клітинки від зарубіжних аналогів полягає в тому, що вона більшого розміру, має заслонку і елементи з'єднань.
Заправляють клітинки кормом при закритій заслонці (4), відігнувши кришку (5) так, щоб зручно було наповнити кормові відсіки (1, 2). Їх заповнюють канді на рівні перегородки.
Мал. Багатофункціональна клітинка : 1 канал для канді, доступу бджіл до матки і виходу її в сім'ю. 2 - канал для канді і доступу бджіл до матки. 3 - відділення для матки і бджіл-супроводу . 4 - заслонка. 5 - кришка. 6 - канал для заселення бджіл і матки і розташування губки з водою. 7 - елементи з'єднання клітинок. 8- вентиляційні отвори.
Забезпечення бджіл і матки водою в дорогу може можна робити, а можна і ні, воно на збереження маток не впливає. І все ж краще це зробити. Воду вводять шприцом в губку або поролон, які мають у своєму розпорядженні в каналі (6) для заселення бджіл.
Заселення клітинки бджолами і маткою можна робити різними способами.
Перший спосіб. Зсуваємо кришку так, щоб повністю відкрити відділення для матки і бджіл супроводу (3). Клітинку перевертаємо і на сотах накриваємо матку з бджолами. У цьому положенні кришку обережно зсуваємо в відділення 6, перевертаємо клітку, закриваємо його пальцем і якщо бджіл багато, то зайвих випускаємо, а якщо мало, то додаємо.
Другий спосіб. Зсуваючи кришку в бік корму, відкриваємо відділ (3) для матки і бджіл супроводу, бічною частиною підносимо до стільників з бджолами і попередньо поміченою маткою і скляною пластинкою з відшліфованими краями, поставленої під кутом до клітинки, направляємо їх в неї. Прикриваємо пластинкою і зсуваємо кришку до каналу заселення матки. Відловлюємо матку, зауважимо, даємо підсохнути фарбі, запускаємо її в клітину, забезпечуємо водою і закриваємо кришку.
Третій спосіб. Зсуваємо кришку, відкриваємо канал для заселення матки і бджіл, відловлюємо матку, зауважимо, запускаємо в клітку, канал прикриваємо пальцем однієї руки, а пальцями другої - беремо (за крила по черзі) необхідну кількість бджіл і запускаємо в клітку, забезпечуємо водою і закриваэмо кришку.
Четвертий спосіб. Він відрізняється від попередніх тим, що супроводжуючі бджоли самі заходять в клітинку на спеціально виготовленому пристрої, яке заселене осиротілими бджолами.
Заселені пластмасові клітинки між собою з'єднують за допомогою з'єднувальних елементів (7) в ряди, з рядів формують посилки, які знизу і зверху закривають стрічками картону, який фіксують скотчем. У посилках ряди клітинок розташовують так, щоб корм одного ряду знаходився над матками і бджолами сусіднього ряду. Таке розташування при певних умовах транспортування запобігає, в деякій мірі, перегріву маток. Невеликі партії маток (до семи) можна відправляти в спеціально розробленому конверті, де клітки розташовуються в один ряд.
Підсадка маток. Клітини розміщують горизонтально над рамками вентиляційними отворами вниз вздовж вулички або - вертикально в ній, затиснувши між верхніми брусками рамки. Бджіл супроводу випускають через канал 6. Заслонку, в залежності від стану сім'ї, виймають відразу або через деякий час. Для цього кришку зсувають в бік бджіл з маткою, заслонку піднімають кутом леза стамески і виймають. Якщо обидва канали відкрити одночасно, то бджоли протягом доби звільняють коротший канал (2) заходять до матки, вступають з нею в тактильні і кормові контакти і отриману інформацію поширюють в сім'ї. До двох діб бджоли звільняють обидва канали від корму і матка виходить в сім'ю. Однак відкривати їх одночасно не завжди безпечно. Бджоли можуть вбити матку. Краще довший канал відкрити через кілька днів з урахуванням стану сім'ї, Пасічнику потрібно подолати бажання випустити матку якомога швидше, тому що в цьому випадку воно може закінчитися гірким розчаруванням втратою довгоочікуваної матки. Щоб цього уникнути, довший канал вертикально перекривають заслонкою на необхідний час, визначений станом сім'ї, в яку підсаджується матка.
Догляд за кліткою. Клітини в міру необхідності легко очищаються і добре дезінфікуються 3-х відсотковим розчином лугу при температурі 60-80 С протягом півгодини. Для цього в посуд кладуть дерев'яний кружок, поміщають клітки, і заливають розчином, для очищення клітинок від воску можна користуватися тільки водою зазначеної температури. Зберігають клітинки в закритих коробках. При морозах 10 градусів клітинки в деякій мірі стають крихкими.
Характеристики
Країна-виробник | Україна |
Матеріал | Пластик |