Клітинка універсальна Гайдара
Опис
Склалося так, що для збереження маточників, маток і їх підсадки в сім'ї використовуються одні клітини (в основному, металеві - клітинка Титова), а для транспортування маток - інші (дерев'яні), які іноді використовуються і для їх підсадки. Універсальних клітинок - нам не відомо. На шляху розробки такої - автором була запропонована, випробувана і впроваджена у виробництво багатофункціональна клітинка, яка широко використовується бджолярами України і деяких зарубіжних країн для транспортування, підсадки маток і створення їх банку (див. Газету «Пасіка, бджола, здоров'я» стор. 4, №5, 2005 р.) Від подібних клітинок, вона відрізняється розмірами, а також тим, що у неї є заслонка і елементи з'єднання. Однак її не можна використовувати для збереження маточників. Тому нами запропонована і масово випробувана нова - універсальна клітинка, яку можна використовувати і для укладення маточників (рис). Від багатофункціональної клітинки вона відрізняється деякими конструктивними особливостями і розмірами. Пристрій клітинки і її використання детально викладаємо в цій статті.
Збереження маточників. Особливістю використання клітинки для збереження маточників є те, що при штучному виведенні маток воскові мисочки на прищепних рамках кріпляться за допомогою шпонових клінчеків, які повинні бути певної форми і товщиною не більше 2 мм. Інші маточники: ройові, свищева, а також отримані при використанні сот Джентер - просто вкладаються в канал 1. На спеціалізованих пасіках клітинки з маточниками для зберігання поміщають в рамки-розплідники.
Використання клітинки для транспортування маток. Клітини заповнюють канді при закритій засувці (4), відсунувши кришку або знявши її повністю так, щоб зручно було заповнювати кормові відсіки (1, 2). Їх заповнюють на рівні перегородки відсіків. За бажанням, бджіл і матку на період перебування в клітці можна забезпечувати водою, це на їх збереження не впливає. А на період транспортування краще забезпечити водою. Її вводять шприцом в губку або поролон, розміщені в відсіку (6).
Матку і супроводжуючих бджіл можна заселяти різними способами.
Перший спосіб. Зрушуємо кришку так, щоб повністю відкрити відділення (3) для матки і супроводжуючих бджіл. Клітинку перевертаємо і на сотик накриваємо матку з бджолами. У такому положенні обережно відсуває кришку до відсіку 6. Перевертаємо клітинку, закриваємо відсік 6 пальцем і якщо необхідно випускаємо зайвих бджіл або додаємо відсутніх.
Другий спосіб. Зрушуючи кришку в бік корми, відкриваємо відділ для матки і супроводжуючих бджіл (3), бічною частиною підносимо до соту з бджолами і заздалегідь поміченої маткою, і скляною пластинкою з відшліфованими краями, нахиленою під кутом до клітинці, направляємо їх в неї. Прикриваємо пластиною і зрушуємо кришку до каналу заселення матки. Якщо матка не мічена, то її мітимо після заселення бджіл-супровіду. Для цього її відловлюємо, зауважимо, даємо підсохнути фарбі, запускаємо в клітинку і засовуємо кришку.
Третій спосіб. Зсуваючи кришку, відкриваємо прохід для заселення матки і супроводжуючих бджіл, відловлюємо матку, зауважимо, впускаємо в клітинку, канал прикриваємо пальцем однієї руки, а пальцями іншої руки беремо (за крила, по черзі) необхідну кількість бджіл і запускаємо в клітинку і закриваємо кришку.
Четвертий спосіб. Він відрізняється від попередніх способів тим, що супроводжують бджоли самі заходять в клітинку на спеціально виготовленому пристрої, заселеному осиротілими бджолами.
Формування посилок. Заселені клітинки між собою з'єднують за допомогою сполучних елементів (7). Вони влаштовані так, що забезпечують необхідний обмін повітря під час транспортування. Невеликі партії маток (до семи) можна відправляти в спеціальних конвертах. Для формування посилок великих партій використовують картон і скотч. При цьому ряди клітинок в посилці розташовують так, щоб корм одного ряду розташовувався над матками і бджолами сусіднього ряду. Таке розташування при деяких умовах транспортування оберігає маток від перегріву.
Підсадка маток. Клітинку розташовують над рамками вентиляційними отворами донизу уздовж вулички або між рамками. Супроводжуючих бджіл випускають. Заслонку, в залежності від стану сім'ї, виймають відразу або через якийсь час. Для цього кришку клітки трохи відсувають убік бджіл з маткою і виймають заслонку, піддягаючи її кутом леза стамески. Коли обидва канали відкривають одночасно, то бджоли протягом доби звільняють від корму короткий канал (2), заходять до матки, вступають з нею в тактильні і кормові контакти' і поширюють про неї інформацію в сім'ї. Протягом двох діб бджоли звільняють канали 1 і 2 від корму, і матка виходить в сім'ю. Однак відкривати обидва канали одночасно не завжди безпечно. Бджоли можуть вбити матку. Краще довгий канал (1) відкрити через 4-6 днів. Пасічнику необхідно перебороти бажання випустити матку якомога швидше, так як в цьому випадку воно часто закінчується гірким розчаруванням - втратою довгоочікуваної матки. Щоб цього уникнути, витягують заслінку і нею вертикально перекривають вихід каналу 1 на необхідний час, яке визначається станом сім'ї, в яку підсаджується матка.
Мал. Універсальна клітинка: 1 - канал для маточників, канді, доступу бджіл до матки і виходу її в сім'ю. 2 канал для канді і доступу бджіл до матки. 3 відділення для матки і супроводжуючих бджіл. 4 заслонка. 5 кришка. 6 канал для заселення матки, бджіл і розміщення губки з водою. 7- елементи з'єднання клітинок 8- вентиляційні отвори.
Догляд за клітинами. Після закінчення сезону або в міру необхідності клітинки легко очищаються і дезінфікуються 3-х% -ним розчином лугу при температурі 60-80°С протягом півгодини. Для цього їх поміщають в посудину, притискають, щоб не спливли, заливають розчином, доводять до необхідної температури, витримують певний час, виймають і просушують. Для очищення клітинок від воску можна використовувати одну воду підігріту до зазначеної температури. Зберігають клітинки в закритих коробках. Треба враховувати, що при морозі вище 10 градусів клітинки стають в деякій мірі крихкими.
Характеристики
Країна-виробник | Україна |
Матеріал | Пластик |
Відгуки
Мисочки супер.
|
Зручні кліточки, гарні тим що можна використовувати їх багато разів.
|
Вдала конструкція та якість товару!
|